Międzynarodowy przewóz żywych zwierząt

Organizowanie transportu ładunków wymaga wielu przygotowań oraz działań, które zmierzają do jak najszybszego dostarczenia towaru. Oprócz czasu realizacji przesyłki, istotne jest również odpowiednie dobranie rodzaju transportu, aby towar nie uległ uszkodzeniu lub zniszczeniu. Rozważne planowanie transportu jest szczególnie ważne przy przewozach towarów nietypowych, do których z pewnością zalicza się przewóz żywych zwierząt.

Na co zwrócić uwagę przy organizowaniu transportu żywych zwierząt?

Warunki przewozu żywych zwierząt zależą od wielu czynników, w tym między innym od:

  • rodzaju zwierzęcia,
  • wieku przewożonego zwierzęcia,
  • stanu zdrowia zwierząt.

Wymagania prawne

Dostawa  bydła, owiec, koni (czy innych zwierząt) transportem drogowym podlega ścisłej oraz niezwykle dokładnej kontroli służb weterynaryjnych. Każdy rodzaj zwierzęcia niesie za sobą inne potrzeby oraz wytyczne, których należy się trzymać i o których należy pamiętać przy organizowaniu transportu. Transportowane zwierzęta przechodzą weterynaryjno-sanitarne badania, które pozwalają określić stan ich zdrowia, wykryć choroby, przeprowadzać testy na alergię oraz zrealizować niezbędne szczepienia.

W trakcie organizowania transportu żywych zwierząt, niezależnie czy jest to transport międzynarodowy czy krajowy, warto zapoznać się ze szczegółowymi przepisami, które dotyczą przewozu zwierząt. Można je znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii. Są na niej dostępne rozporządzenia, które odnoszą się do ochrony zwierząt podczas przewozu.

Bezpieczeństwo

Oprócz zapoznania się z wytycznymi oraz rozporządzeniami prawnymi, które dotyczą przewozu żywych zwierząt i dokonaniu niezbędnych formalności, warto również pamiętać o bezpieczeństwie przewożonego towaru. Należy wówczas pamiętać, aby:

  • zorganizować transport w taki sposób, aby uniemożliwić zwierzętom wydostanie się z pojazdu,
  • chronić zwierzęta przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi,
  • pozwolić na utrzymanie czystości i dezynfekcję.

Komercyjny transport zwierząt na terenie Unii Europejskiej

Zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym przewozów komercyjnych zwierząt na terytorium Unii Europejskiej, transport zwierząt żywych mogą realizować jedynie przewoźnicy, którzy posiadają specjalne zezwolenie.

Transport w celach komercyjnych obejmuje transport, który bezpośrednio lub pośrednio ma na celu osiągniecie konkretnych korzyści finansowych. Przykładem transportu komercyjnego jest:

  • przewóz zwierząt do rzeźni,
  • przewóz zwierząt na targi,
  • przewóz na wystawy, pokazy, konkursy,
  • przewóz zwierząt do ogrodów zoologicznych.

Nasze możliwości

Od lat świadczymy pełen zakres usług logistycznych i transportowych, które są niezbędne do wykonywania transportu żywych zwierząt. Wychodzimy naprzeciw wciąż rozwijającej się gospodarce i dlatego dopasowujemy naszą ofertę oraz usługi do rozwoju przemysłu spożywczego, który jest niewątpliwe związany między innymi z przewozem żywych zwierząt.

Doradzamy, ale przede wszystkim realizujemy przewozy w zakresie żywych zwierząt, ale także przewozy materiałów niebezpiecznych DGR (Dangerous Goods Regulations), towarów łatwopsujących PER (Perishable) oraz przewozy HUMA (Human Remains).

Dodaj komentarz
Enter Captcha Here :